Rylec 6-7 (3/2022-1/2023)

Ukształtuj na wzór Boga z Ciebie zrodzonego ~ z seksty godzinek szkaplerznych „Kształt” jest słowem bardzo miłym w brzmieniu, niosącym – poprzez swą abstrakcyjność – obfitość kontekstów. Zbigniew Herbert zalecał w Potędze smaku, abyśmy pilnie badali kształt architektury, Andriej Rublow za ich pomocą przedstawiał najgłębszą tajemnicę w swojej Trójcy, z kolei dzięki falom dźwiękowym możemy je dostrzec w ulubionej muzyce... W tym numerze, w duchu tytułowego cytatu z seksty godzinek szkaplerznych, chcemy podążać karmelitańskim tropem. Odszukać w sztuce to, co kształtuje człowieka jak rylec rzeźbę. Oczywiście nie zabraknie także luźniejszych tekstów. Zapraszamy do naszego kolejnego numeru!

Rylec nr 5 (2/2022)

Jeszcze jako zespół Ku Kulturze tworzyliśmy wspólnie tomik artystyczny, który miał nauczyć nas współpracy. Jednak trudny czas przełomu 2020 i 2021 roku przyniósł nam kompletne rozbicie tych zamiarów. Przerwaliśmy nasze prace nad tomikiem. W tym okresie dołączyło do nas wiele nowych osób, i tak powstał Rylec, który zaczął wydawać kwartalnik. Zakopany projekt był jednak wciąż dla nas wyrzutem sumienia, a po czasie profesjonalizacji naszego działania wyszedłby wręcz słabo, jeśli doszłoby do jego realizacji. Nie chcąc jednak wyrzucać pracy, jaką wtedy wykonaliśmy, prezentujemy w tym numerze nie tylko nowe teksty i prace artystyczne. Wstawiliśmy do niego także część prac z tomiku. Być może zrobimy to też i w przyszłości. Choć cóż… nie wiemy co ona przyniesie. Pewni przy tym jesteśmy, że Ktoś ma dla nas najlepszy plan.

Rylec nr 4 (1/2022)

Jesteśmy już z Wami 4 numery. Tak, wiem, że w perspektywie wielu kwartalników jest to zaledwie ułamek ich życia, jednak sami dobrze wiemy, jak wiele różnych inicjatyw upada po pojawieniu się pierwszych trudności. My wciąż galopujemy i nie zamierzamy się zatrzymywać! Jak pewnie zauważyliście, drodzy Czytelnicy, nasz kolejny numer nie różni się wiele swym kształtem od poprzedniego. Widzimy się jednak w nowej odsłonie graficznej, co więcej, teksty podejmują całą plejadę nowych tematów. Oddajemy Wam więc kolejny numer i życzymy miłej lektury!