Szukaj
Close this search box.
Cross Religion Catholic Christian Community
Jesteśmy grupą młodych twórców i publicystów z różnych środowisk. To co nas łączy, to uznanie prymatu nauki Kościoła o społeczeństwie w naszym myśleniu o otaczającej nas rzeczywistości. Chcemy aby nasza praca była użyteczna dla drugiego człowieka, który żyje i wychowuje się w społeczeństwie. Nazwa naszej grupy wskazuje na tę ideę – rylec w rękach artysty służy do wydobywania kształtu, do rzeźbienia – słowem do formowania materiału poddanego jego pracy. Tworząc łączymy różne motywy odpowiadając chrześcijańskim przesłaniem na pytania postawione nam przez współczesność.

Nasze początki

Część z nas poznała się już parę lat temu – podczas naszych dyskusji sporo rozmawialiśmy o aktualnej kondycji społeczeństwa. Zrozumieliśmy, że jest źle. Nawet bardzo źle. Tak właśnie została założona grupa Ku Kulturze oraz powstał nasz pierwszy manifest, który został wygłoszony 31 maja 2019 roku pod pomnikiem Matejki nieopodal krakowskiego Barbakanu.

Dziś na pewno ujęlibyśmy niektóre kwestie trochę inaczej, a także wybralibyśmy bardziej pasującą formę artystyczną. Tamten dzień jednak wyznaczył nam pracę na kolejne lata. Był to dla nas czas przede wszystkim zdobywania potrzebnej nam wiedzy, poznawania i zapraszania do współpracy nowych osób oraz wspólnego tworzenia tomiku artystycznego (o którym już wkrótce więcej informacji!).

Podjęliśmy też wtedy decyzję o wejściu na wyższy etap – tak oto przez miesiące wytapialiśmy projekt Rylec. Prace nad nim przerwała jednak burza, jaka roztoczyła się nad naszym krajem. Sytuacja wymusiła nas abyśmy stanęli w obronie naszych świątyń. Nie mogliśmy stać bezczynnie i patrzeć jak na naszych oczach niszczone jest dziedzictwo poprzednich pokoleń. Okres ten utwierdził nas w poczuciu naszej misji. Wtedy też wydaliśmy miniaturę artystyczną w celu ujęcia w słowa i obrazy tego co się działo na ulicach polskich miast oraz wsparcia duchowego dla obrońców.

Nasza droga ku kulturze

Jak już wcześniej zostało wspomniane – widzimy iż sytuacja kultury jest bardzo zła. Nie oznacza to jednak, że popadamy pesymizm. Wręcz przeciwnie – dziś jako grupa Rylec musimy wykonać wytężoną pracę i stworzyć projekty, które zachowają i rozwiną to co jest najcenniejsze.

***

Mogą Cię zainteresować: