Szukaj
Close this search box.

Rylec 10–11 (1–2/2024)

Za całą drogę, którą razem przebyliśmy, dziękuję
Wam, drodzy Czytelnicy. Ślę niskie ukłony dla
naszych stałych Patronów, cały czas wspierających
nas w realizacji naszej misji non-profit. Bez nich nie
moglibyśmy zrealizować tak wiele różnych pomysłów.

Czytaj więcej »

Rylec 8-9 (2-3/2023)

Pewno zauważyliście, że jest to następny numer będący de facto półrocznikiem. Wiąże się to z tym, że wraz z naszym rozwojem wewnętrznym musieliśmy przegrupować nasze siły. Zrozumieliśmy, że ten format musi obumrzeć aby mogło narodzić się coś jeszcze większego. Tak też oddajemy do druku ostatni numer kwartalnika nie żegnając się z Wami. Po romantycznym zrywie nadszedł czas na żmudną i długotrwałą pracę u podstaw. Planujemy powołać rocznik ze stałymi rubrykami, jak w klasycznej prasie. Ten kierunek pozwoli nam na konsekwencję w realizacji naszych postulatów sztuki służebnej.

Nie przy tym chcemy jednak gasić w nas tej charakterystycznej dla nas iskry oddolności i świeżego powiewu spontaniczności. Jeszcze wiele niespodzianek przygotujemy!

Czytaj więcej »

Rylec 6-7 (3/2022-1/2023)

Ukształtuj na wzór Boga z Ciebie zrodzonego ~ z seksty godzinek szkaplerznych

„Kształt” jest słowem bardzo miłym w brzmieniu, niosącym – poprzez swą abstrakcyjność – obfitość kontekstów. Zbigniew Herbert zalecał w Potędze smaku, abyśmy pilnie badali kształt architektury, Andriej Rublow za ich pomocą przedstawiał najgłębszą tajemnicę w swojej Trójcy, z kolei dzięki falom dźwiękowym możemy je dostrzec w ulubionej muzyce…
W tym numerze, w duchu tytułowego cytatu z seksty godzinek szkaplerznych, chcemy podążać karmelitańskim tropem. Odszukać w sztuce to, co kształtuje człowieka jak rylec rzeźbę. Oczywiście nie zabraknie także luźniejszych tekstów.

Zapraszamy do naszego kolejnego numeru!

Czytaj więcej »

Rylec nr 5 (2/2022)

Jeszcze jako zespół Ku Kulturze tworzyliśmy wspólnie tomik artystyczny, który miał nauczyć nas współpracy. Jednak trudny czas przełomu 2020 i 2021 roku przyniósł nam kompletne rozbicie tych zamiarów. Przerwaliśmy nasze prace nad tomikiem. W tym okresie dołączyło do nas wiele nowych osób, i tak powstał Rylec, który zaczął wydawać kwartalnik. Zakopany projekt był jednak wciąż dla nas wyrzutem sumienia, a po czasie profesjonalizacji naszego działania wyszedłby wręcz słabo, jeśli doszłoby do jego realizacji. Nie chcąc jednak wyrzucać pracy, jaką wtedy wykonaliśmy, prezentujemy w tym numerze nie tylko nowe teksty i prace artystyczne. Wstawiliśmy do niego także część prac z tomiku. Być może zrobimy to też i w przyszłości. Choć cóż… nie wiemy co ona przyniesie. Pewni przy tym jesteśmy, że Ktoś ma dla nas najlepszy plan.

Czytaj więcej »

Rylec nr 4 (1/2022)

Jesteśmy już z Wami 4 numery. Tak, wiem, że w perspektywie wielu kwartalników jest to zaledwie ułamek ich życia, jednak sami dobrze wiemy, jak wiele różnych inicjatyw upada po pojawieniu się pierwszych trudności. My wciąż galopujemy i nie zamierzamy się zatrzymywać! Jak pewnie zauważyliście, drodzy Czytelnicy, nasz kolejny numer nie różni się wiele swym kształtem od poprzedniego. Widzimy się jednak w nowej odsłonie graficznej, co więcej, teksty podejmują całą plejadę nowych tematów. Oddajemy Wam więc kolejny numer i życzymy miłej lektury!

Czytaj więcej »

Rylec nr 3 (3/2021)

Pisząc wstęp do poprzednich dwóch kwartalników, dążyłem do zrobienia czegoś na kształt abstraktu. Jednakże treści w tym
numerze jest co niemiara! Nie wiem nawet, od czego zacząć. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się aż takiego odzewu
wśród autorów. I to autorów z wszelakich dziedzin – od krótkich recenzji aktualnych filmów, poprzez wywiady, aż po teksty naukowe. Podobnie uległa poszerzeniu warstwa artystyczna naszego czasopisma – oprócz poezji spotykamy się z szerszą gamą prac wizualnych, a także… z nutami!

Czytaj więcej »

Rylec nr 2 (2/2021)

Oto drugi numer kwartalnika, który wypełniliśmy głosem naszego środowiska twórczego. Nadrzędnym celem dla nas stało się dzielenie z Wami pięknem i wartościami – znajdziecie więc w nim jeszcze więcej poezji oraz luźniejszej publicystki!

Czytaj więcej »

Rylec nr 1 (1/2021)

Z dumą przekazujemy w wasze ręce efekt wielu miesięcy naszej pracy – pierwszy numer kwartalnika Rylec jest już dostępny do pobrania! Znajdziecie w nim zarówno

Czytaj więcej »