Rylec 6-7 (3/2022-1/2023)

Ukształtuj na wzór Boga z Ciebie zrodzonego ~ z seksty godzinek szkaplerznych

„Kształt” jest słowem bardzo miłym w brzmieniu, niosącym – poprzez swą abstrakcyjność – obfitość kontekstów. Zbigniew Herbert zalecał w Potędze smaku, abyśmy pilnie badali kształt architektury, Andriej Rublow za ich pomocą przedstawiał najgłębszą tajemnicę w swojej Trójcy, z kolei dzięki falom dźwiękowym możemy je dostrzec w ulubionej muzyce…
W tym numerze, w duchu tytułowego cytatu z seksty godzinek szkaplerznych, chcemy podążać karmelitańskim tropem. Odszukać w sztuce to, co kształtuje człowieka jak rylec rzeźbę. Oczywiście nie zabraknie także luźniejszych tekstów.

Zapraszamy do naszego kolejnego numeru!

Czytaj więcej »

Rylec nr 5 (2/2022)

Jeszcze jako zespół Ku Kulturze tworzyliśmy wspólnie tomik artystyczny, który miał nauczyć nas współpracy. Jednak trudny czas przełomu 2020 i 2021 roku przyniósł nam kompletne rozbicie tych zamiarów. Przerwaliśmy nasze prace nad tomikiem. W tym okresie dołączyło do nas wiele nowych osób, i tak powstał Rylec, który zaczął wydawać kwartalnik. Zakopany projekt był jednak wciąż dla nas wyrzutem sumienia, a po czasie profesjonalizacji naszego działania wyszedłby wręcz słabo, jeśli doszłoby do jego realizacji. Nie chcąc jednak wyrzucać pracy, jaką wtedy wykonaliśmy, prezentujemy w tym numerze nie tylko nowe teksty i prace artystyczne. Wstawiliśmy do niego także część prac z tomiku. Być może zrobimy to też i w przyszłości. Choć cóż… nie wiemy co ona przyniesie. Pewni przy tym jesteśmy, że Ktoś ma dla nas najlepszy plan.

Czytaj więcej »

Rylec nr 4 (1/2022)

Jesteśmy już z Wami 4 numery. Tak, wiem, że w perspektywie wielu kwartalników jest to zaledwie ułamek ich życia, jednak sami dobrze wiemy, jak wiele różnych inicjatyw upada po pojawieniu się pierwszych trudności. My wciąż galopujemy i nie zamierzamy się zatrzymywać! Jak pewnie zauważyliście, drodzy Czytelnicy, nasz kolejny numer nie różni się wiele swym kształtem od poprzedniego. Widzimy się jednak w nowej odsłonie graficznej, co więcej, teksty podejmują całą plejadę nowych tematów. Oddajemy Wam więc kolejny numer i życzymy miłej lektury!

Czytaj więcej »

Rylec nr 3 (3/2021)

Pisząc wstęp do poprzednich dwóch kwartalników, dążyłem do zrobienia czegoś na kształt abstraktu. Jednakże treści w tym
numerze jest co niemiara! Nie wiem nawet, od czego zacząć. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się aż takiego odzewu
wśród autorów. I to autorów z wszelakich dziedzin – od krótkich recenzji aktualnych filmów, poprzez wywiady, aż po teksty naukowe. Podobnie uległa poszerzeniu warstwa artystyczna naszego czasopisma – oprócz poezji spotykamy się z szerszą gamą prac wizualnych, a także… z nutami!

Czytaj więcej »

Rylec nr 2 (2/2021)

Oto drugi numer kwartalnika, który wypełniliśmy głosem naszego środowiska twórczego. Nadrzędnym celem dla nas stało się dzielenie z Wami pięknem i wartościami – znajdziecie więc w nim jeszcze więcej poezji oraz luźniejszej publicystki!

Czytaj więcej »

Rylec nr 1 (1/2021)

Z dumą przekazujemy w wasze ręce efekt wielu miesięcy naszej pracy – pierwszy numer kwartalnika Rylec jest już dostępny do pobrania! Znajdziecie w nim zarówno

Czytaj więcej »