Szukaj
Close this search box.

Szymon Kozieja: „Z życia Rylca (kwiecień-czerwiec)”

Tekst pochodzi z numeru 2/2021 „Rylca”, który jest dostępny w zakładce Kwartalnik.


Tydzień myśli poezji „Sztuki i narodu”

Z okazji połowy tysiąca polubień, na naszej facebookowej stronie zorganizowaliśmy internetowe wydarzenie – tydzień poświęcony myśli i poezji „Sztuki i narodu”. Było to jedyne wychodzące regularnie w czasie okupacji niemieckiej pismo literackie. Dla naszych Czytelników udostępnialiśmy cytaty z ich twórczości, myśli oraz ciekawostki historyczne. W ramach formacji grupy artystycznej przygotowaliśmy także broszurę edukacyjną, którą można pobrać na stronie dla naszych Sympatyków.

Kameralne kino metafizyczne

23 kwietnia odbyło się zamknięte spotkanie w Królestwie Bez Kresu – tym razem miało ono charakter filmowy, dyskusyjny i integracyjny. W jego ramach oglądaliśmy rosyjski film „Zwierciadło” (ros. Зеркало) z 1975 roku reżyserii Andrieja Tarkowskiego. Jest to dramat psychologiczny, opowiadający – według twórcy – historię jego matki, a więc po części samego reżysera. Sama twórczość autora charakteryzuje się metafizycznością. Ogromną zabawę sprawiła nam samodzielna budowa kina – aby wyświetlać, film ustawiliśmy podwyższenie, na który rozwinęliśmy prześcieradło. Klimat był niezwykły!

Tomistyczne rozważanie

Nasza grupa dnia 11 czerwca zamknęła rok akademicki wykładem dr Wojciecha Golonki, który wprowadził nas w podstawy filozofii tomistycznej oraz wskazał możliwe drogi samokształcenia. Była to też okazja skonfrontowania poglądów na sztukę między grupą i wyklarowania pojęć używanych przez nas. Tym razem integracja trwała krócej z powodu zbliżającej się sesji, jednakże i tak udało się nam nacieszyć wspólnie spędzonym czasem w Królestwie Bez Kresu.

Rylec na licytacji charytatywnej

Pierwszy numer naszego czasopisma, wraz z podpisami członków zarządu, trafił 24 czerwca na jedną z aukcji akcji Licytacje dla Pana Jana! Opowiedzmy historię historię Bohatera!, która ma na celu zebrać środki potrzebne do nagrania wywiadu z Panem Janem – wieloletnim działaczem polonijnym i społecznym mieszkającym w Kanadzie, żołnierzem Września 1939 roku oraz weteranem armii polskiej we Francji. Nasz numer został wylicytowany na niebagatelną sumę… 70 zł! Nabywcy gratulujemy, a organizatorom zbiórki dziękujemy za możliwość udziału w tak szczytnej inicjatywie.

Kluczem jest serce 

W dniach 26 i 27 czerwca Dla Obu Serc zorganizowało niezwykle ciekawe wydarzenie – zbiórkę charytatywną na Fundację im. Brata Alberta, Fundację Gajusz oraz Archidiecezjalny Dom Samotnej Matki w Lublinie połączoną z… koncertami w sieci! 

Dwie artystki z naszej grupy także włączyły się w akcję. Joanna Sitnicka zagrała recital patriotyczny. W jego ramach zaprezentowała dwa opracowania własne znanych pieśni patriotycznych oraz Polonez Ogińskiego. Następnego dnia chór Tradisonus pod batutą Anny Magiery, do którego należy Elżbieta Garaś, odśpiewał pieśń Luli Lulaj oraz kilka dawnych utworów religijnych. Warto zaznaczyć, że ta niezwykła grupa miłośników muzyki swoim śpiewem upiększa zwykle Msze w rycie trydenckim.

Podoba Ci się nasza działalność? Chcesz do nas dołączyć i tworzyć zaplecze, a może publikować swoje prace artystyczne, pisać teksty lub wesprzeć w inny sposób? Prosimy o kontakt: 

www.facebook.com/Rylec.KuKulturze/

kontakt.kukulturze@gmail.com