Szukaj
Close this search box.

Z życia Rylca (07-09/2021)

Podhalańska przygoda

Grupa artystyczna Rylec w dniach od 23.07 do 25.07 wyjechała w góry, aby szukać inspiracji oraz lepiej się wzajemnie poznać. 

W piątek członkowie grupy wyruszyli z kilku miejsc Polski i jechali różnymi trasami. Część krakowska zatrzymała się w Rabce-Zdroju. Swoją wizytę w tej położonej w urokliwej kotlinie miejscowości rozpoczęła od nawiedzenia kościoła św. Marii Magdaleny oraz krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu w pobliskiej kaplicy. Kolejnym punktem programu było muzeum Władysława Orkana, młodopolskiego pisarza oraz żołnierza walczącego o Niepodległą. Podziwiając ekspozycję, krakowscy twórcy i animatorzy kultury mieli szansę zapoznać się z wystawą garncarstwa, pasterstwa, stroju, a także dawnej rzeźby ludowej. Następnie wszyscy spotkali się w Nowym Targu, gdzie zakwaterowali się w pobliżu Dunajca. Koło 18:00 ruszyli już całą gromadą nad rzekę. Artyści przez dość długi czas spacerowali wzdłuż Dunajca lub nawet wchodzili do niego – odbyto wtedy sporo głębszych rozmów. Następnie po powrocie przygotowali sobie pokój, napoje oraz przekąski. Siedzieli do późna, żywo dyskutując na temat przyszłości Rylca, sztuki i wielu innych palących spraw.

Następnego dnia, wraz z porankiem, młodzi twórcy ruszyli na wyprawę do Boru nad Czerwonem, który to jest wielkim, ale przy tym niezwykle urokliwym torfowiskiem. Ogromną radość sprawiło podróżnikom spotkanie pasterza ze swoimi prześlicznymi owcami, a także niezwykły krajobraz, podziwiany przez nas z wieży widokowej. Cała droga była usiana dyskusjami o filmach i marzeniach na przyszłość. Następnie artystyczna gromada pojechała do ogniowców z Rabki, zrzeszonych w PGRH zp. „Błyskawica”  – do dziś członkowie grupy niezwykle ciepło wspominają gościnę u nich oraz wspólne podziwianie pobliskiego dworu. Wieczór miał zaś charakter integracyjny.

Niedzielę środowisko twórcze rozpoczęło mszą świętą trydencką w kościele św. Anny. Po spotkaniu się z żywym Chrystusem w Eucharystii grupa poszła odwiedzić pobliski cmentarz. Kolejnym przystankiem był dwór w Łopusznej, znany w szczególności z tego, że wywodziły się z niego znane postacie polskiej kultury, takie jak malarz Włodzimierz Tetmajer czy poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Odwiedziliśmy także neogotycki kościół Świętej Trójcy, z którym związany był ks. Józef Tischner. Była to również okazja do wymienienia się opiniami na temat tej postaci.

Współpraca z Cyfrową Biblioteką Myśli Narodowej

Kwartalnik Rylec objął patronatem medialnym Cyfrową Bibliotekę Myśli Narodowej jako ukoronowanie współpracy, wraz z Tygodniem myśli i poezji „Sztuki i Narodu”. Więcej informacji o projekcie dostępne są pod adresem cbmn.pl/o-nas.

Akcja na rzecz wsparcia Gospody Koko

W Gospodzie Koko, ukochanym przez członków grupy artystycznej miejscu, doszło do pożaru – i to w szczycie sezonu! Każdy, kto działa aktywnie na rzecz narodu w Krakowie, jest świadom, jak to ważne miejsce na jego mapie. Rylec, jako środowisko twórcze i – w dużej mierze – studenckie sporo czasu spędzało w chłodnych piwnicach ukochanej Gospody. To właśnie w tym niezwykłym klimacie kształtowało się wiele pomysłów, które dziś realizuje grupa. Artyści nie mogli więc stać z założonymi rękami – tak oto opublikowane w sieci zostały dwie mini-prace: rysunek kurki Koko autorstwa Wiktorii Rydz i grafika przedstawiająca EpiKura Rafała Jurkowskiego.