Szukaj
Close this search box.

Z życia Rylca (04-08/2022)

Wiosna z encyklikami

Koniec roku akademickiego obfitował w spotkania związane z Katolicką Nauką Społeczną, które były objęte patronatem kwartalnika Rylec.

Sztafeta pokoleń

Choć dziś Rylec budują przede wszystkim studenci i młodzież, nie zmienia faktu, to że jest on częścią wielkiej sztafety pokoleń. Grupa artystyczna Rylec może dzielić się z czytelnikami swoją twórczością dzięki ogromnemu wsparciu ze strony brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

17 maja 2022 roku w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbyło się otwarcie wystawy upamiętniającej 25 lat działalności tej organizacji. Wzięło w nim udział wielu ważnych gości takich jak członkowie organizacji kombatanckich, duchowieństwo, artyści, historycy, przedstawiciele lokalnych władz i wojska, harcerze oraz inni mieszkańcy Brzegu.

Machabeusze

6 czerwca w Królestwo Bez Kresu odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie Rylca w formule otwartej.

Po interesującej prelekcji Faustyny Sroki o obrazie „Machabeusze” Stattlera miała miejsce żywa dyskusja. Czas umilił członkom grupy i gościom odczyt wierszy, w tym jednego przedpremierowego, oraz piękny śpiew Joanny Stefanii Sitnickiej. 

Non Draco Sit Mihi Dux

W sobotę 20 sierpnia część redakcji i grupy artystycznej wyruszyła w ramach wakacyjnej wyprawy do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, gdzie zwiedziliśmy wystawę Laury Makabresku, której kuratorką jest Faustyna Sroka.

Podczas naszego pobytu w klasztorze wzięliśmy także udział w nieszporach, które były sprawowane po łacinie i śpiewane chorałem gregoriańskim. 

Tekst kuratorski znalazł się także w tym numerze. Zapraszamy do zapoznania się z nim!